Ka Atölye

Fotoğrafı en basit haliyle ışığın yüzey değiştirme eylemi olarak tanımlayabiliriz. Ama bu iş o kadar da kolay değil! Her yüzey başka bir imkan sunarken başka başka problemler yaratır. Fotolab tüm bu süreçlerde sahip olduğu teknik donanım ve deneyimle işleri kolaylaştırmak için Ka Atölye'de!

 

Fotolab'de neler yapıyoruz?

Tarama
Baskı boyutuna karar verilen görsellerin tüm dinamik skalası alınarak 6400 dpi çözünürlüğe ulaşan taramalar yapılabilir. Görselinizin en açık ve en koyu noktaları dikkate alınarak ham bir tarama elde edilir.

Baskı
Görselleriniz dijital karanlık oda çalışmaları ile son halini alarak, Fotolab tarafından geliştirilen renk profilleri ile doğru renklerde Hahnemühle’nin %100 pamuk tabanlı kağıtlarına müze ve arşiv standartlarına uygun basılır.

Yapıştırma
Hemen her boyutta ve her biçimde dayanıklı ve taşınabilir bir sunum için size yardımcı olabiliriz. İsteğinize bağlı olarak  baskılarınız Forex, Fotoblok, alüminyum ve ahşap zeminlere asitsiz yapıştırma ile uygulanabilir.

Kiralama

Renkli Film Yıkama
Filmlerinizi kendiniz yıkamak isterseniz CPP2 Jobo processor -manuel- ile doğru asidite, sıcaklık ve doğru kimyasallarla Fotolab'de yapabilirsiniz.

Film Tarama
Fotolab'de görsellerinizi ve sayısal negatiflerinizi Epson V750pro ile 6400 dpi çözünürlüğe kadar tarayabilirsiniz. Taradığınız fotoğrafları doğru renklerde görebilmeniz için her hafta kalibre olan bir Eizo monitör bulunuyor.

Dosyalarınızı Baskıya Hazırlama

Raw dosyaları dönüştürmek basit bir işlemdir ama bilmeniz gereken birkaç şey var:

  • Dosyalarınızı hazırlarken 8bit seçeneğini kullanın. Dosyanızı 16bit hazırlamak istiyorsanız da, gönderirken mutlaka 8bit olarak gönderin. Basılacak bütün dosyalar için .tiff formatı kullanın.
  • Çalışma profilinizi Adobe RGB (1998) olarak ayarlayın. Çözünürlüğünüzü mutlaka 300dpi olarak belirleyin (yüksek kalite için).
  • Ancak tüm bunlardan önce çalışmalarınızın boyutuna
  • karar vermeyi unutmayın.
  • Birden fazla çalışma gönderecekiseniz, çalışmalarınızı klasörleyip zip dosyası yaptıktan sonra internet üzerinden (WeTransfer, GoogleDrive, Dropbox hizmetlerini kullanarak) Fotolab’e gönderebilirsiniz.
  • Bunlar bana fazla, "Ben bilemedim şimdi," diyorsanız da, çalışmanızın ham halini alıp, Fotolab’e gelip bizimle bizzat çalışabilirsiniz.