Ka Atölye

BULUŞMALAR #2 | 13.05.2016, CUMA 19:30-21:30

SİLVA BİNGAZ :: http://silvabingaz.com/
_Japan Coast

Silva Bingaz, 2001’deki “Evde Değilse Nerede” başlıklı saydam gösterisiyle ilk çalışmalarını izleyiciye sundu. Bu çalışma, daha sonra üç yıl süreyle üzerinde çalışacağı Iraklı kadın göçmen Beyan ile ilgili projesinin de başlangıç noktası oldu. Zaman içinde, çeşitli ülkelerden fotoğraf ustalarıyla kurduğu ilişkiler Bingaz’ın fotoğraf alanında teknik, estetik ve sergilemeye dair birikimini şekillendirirken günümüz fotoğrafına dair bilincini de geliştirdi.
2002 yılında Anders Petersen’in atölyesine katıldıktan sonra 2006 yılında bir süre çalışmalarını sanatçının İsveç’teki karanlık odasında gerçekleştiren Bingaz, Fransa başta olmak üzere birçok ülkede üretim ve eleştirel düşünmeye yönelik fotoğraf atölyelerine devam ederek önemli fotoğrafçılarla yakın çalışma fırsatı buldu. Özellikle 2002 yılında başladığı ‘Kıyı’ serisinde bu atölye çalışmalarının ve ustalarla sürdürdüğü ilişkilerin fotoğraf bilincini nasıl katman katman geliştirdiği izlenebilir.
 Bingaz’ın “Kıyı” serisinden çeşitli seçkiler 2007’de İstanbul’da Tütün Deposu’nda ve 2008’de Selanik Kalfayan Galeri’de sergilendi. Yine içinde yer aldığı “Avrupalı Kadınlar” projesi, 2007 yılında Lodz, Paris, Seville ve New York’ta gösterildi, ayrıca Geniş Açı Proje Ofisi’nin 2010 İstanbul Kültür Başkenti kapsamında düzenlediği “Mahalle” sergisinde yer aldı.
“Japonya’ya Avrupa Bakışı” isimli programa davet edilen Bingaz 2010 yılında, fotoğraf sanatçıları Almanya’dan Andreas Gefeller ve Macaristan’dan Gábor Arion Kudász ile birlikte Japonya’nın Tottori kentinde ağırlandı. Sanatçının Japonya fotoğrafları Japonya’da hem sergilendi hem de kitap olarak basıldı. Bu fotoğraflar ayrıca İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında İstanbul’da sergilendi. Bingaz, Louis Vuitton’ın Paris’teki sanat merkezi Espace Culturel Louis Vuitton’da 2012 yılı sonunda düzenlenen ve çağdaş Türk sanatını mercek altına alan “Yolculuklar: Günümüz Türkiye’sinde Gezintiye Çıkmak” sergisinde de fotoğraf çalışmalarıyla yer aldı. (ekavart.tv)

BULUŞMALAR

Bir Kitap Dükkanı Etkinliği

Ka Atölye'nin Kitap Dükkanı, raflarında yer alan kitapları ve yaratıcılarını izleyicileriyle buluşturmak için bir etkinlikler dizisi başlatıyor.

Buluşmalar adıyla gerçekleşecek bu etkinliklerde kitapların hikayelerini, yaratıcılarının deneyimlerini dinlemeyi, ufuk açıcı sohbetlerde bir araya gelmeyi istiyoruz. Hem bu kitapların daha çok izleyici ile buluşmasını sağlayabilmek, hem de izleyicilerin kitapların yaratıcılarıyla birebir etkileşim kurabilmeleri Kitap Dükkanı'nın en güçlü motivasyonu. 

Bize katılın, yaratıcılarla tanışın ve imzalı kopyalar edinin.

BULUŞMALAR #1 | 23.10.2015, CUMA 19:30-21:30

TEKİN ERTUĞ
__Fotoğraf Ustaları (Anılar ve Söyleşiler)

Tekin Ertuğ ilk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı, edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak halk müziği ve kültürü konusuna eğildi. 90’lı yılların başlarında amatör olarak fotoğrafa başladı. Resmi ve özel kurum ve kuruluşlarda temel fotoğraf eğitimi seminerleri ve ileri düzey fotoğraf seminerleri verdi, atölyeler gerçekleştirdi. Basılı ve sanal ortamda bazı felsefe, yazın ve fotoğraf dergilerinde yazıları yayınlandı.

2011 yılından itibaren Alter Yayıncılık bu yazıları “Fotograf Sanatı Üzerine” ismiyle 4 cilt halinde yayınladı. Talep üzerine aynı kitapları 2015 yılı başlarında tek cilt halinde yeniden bastı.

Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi oldu, çeşitli platformlarda gösteriler ve söyleşiler gerçekleştirdi. Fotoğraf Sanatı Kurumu (Ankara) çatısı altında üç yıl kadar devam eden ve toplam üç evrede tamamlanan uzun soluklu, “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli bir atölye çalışması yürüttü.
Atölye çalışmalarının sonuçları, gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda fotoğraf dünyasının ilgilileri ile paylaşıldı.

Diğer atölye etkinliklerinin yanı sıra atölye çalışmaları bağlamında, fotoğrafımızın farklı kulvarlarında emek veren insanlarla ve fotograf ustalarıyla bir dizi söyleşi-röportaj gerçekleştirdi. Onların anılarını/yaşam öykülerini derleyip basılı hale getirmeye, fotoğrafa ve sanata yaklaşımlarını sonraki kuşaklara aktarmaya, özetle, yaşamın diğer alanlarında sık rastladığımız, ancak fotoğraf dünyamızda önemli ölçüde eksik kalan “Hatırat” yazımını (kısmen) gerçekleştirmeye çalıştı. 80 fotoğrafçıyı kapsayan ve 10 ciltten oluşan bu çalışma FSK ve Hangar Yayıncılık işbirliği ile “FOTOĞRAF USTALARI (Anılar ve Söyleşiler)” ismiyle basıldı. Bu çalışmanın devamını, “IŞIKLA RESMEDENLER (Yaşam – Söylem)” ismiyle Alter Yayıncılık üstlendi ve 15 fotografçının yer aldığı ilk 3 cilt basıldı. Oldukça uzun soluklu olan bu çalışmayı tamamladıktan sonra, yine fotoğraf alanında olmak üzere kuramsal nitelikte yeni bir çalışmaya başlamak için hazırlıklar yapmakta ve “Fotograf Sanatı Üzerine” isimli çalışmasının devamı niteliğindeki kitapları hazırlamaktadır. Bununla birlikte sinemaya, edebiyata, müziğe ilişkin okumalarını sürdürmekte ve çeşitli metinler kaleme almaktadır.

BULUŞMALAR #3 | 10.06.2016, CUMA 19:30-21:30

GÖZDE MİMİKO TÜRKKAN :: http://mimiko.net

Gözde Mimiko Türkkan'ın fotoğraf çalışmaları öznel belgesel bir yaklaşımla cinsiyet politikaları, kimlikleri ve rolleri üzerine odaklanmaktadır. İlkögretim ve liseyi İstanbul’da Fransız Pierre Loti Lisesi’nde tamamladıktan sonra Paris’te Pierre ve Marie Curie Üniversitesi Madde Bilimleri Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı. Bir sene sonra fizik öğrenimini terketti ve 2000 yılında hobi olarak başladığı fotoğrafa devam etmek üzere 2004 yılında burslu olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’ne girdi. 2008 yılında mezun olan Türkkan, bir süre aynı üniversitenin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Eğitimine, 2010 yılında mezun olduğu Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Okulu, Güzel Sanatlar Master Bölümü (Londra, İngiltere)’nde yüksek lisans yaparak devam etti. Sanatçı, Vol de Nuits, (Marsilya, 2011), x-ist (2010) ve The Empire Project (2011)’deki grup sergilerinde ve  !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde (2007) yer aldı. 2011’de ilk kişisel sergisi “Baktım sana”yı Amerikan Hastanesi galerisi Operation Room’da ve 2012’de ikinci sergisi “Full Contact”ı x-ist’te açtı. Pay Here serisinden bir fotoğrafı Christie’s Visions d’Orient (Paris, 2011) ve Sotheby’s Contemporart Art / Turkey müzayelerine katıldı. Türkkan  The Empire Project / İstanbul tarafından temsil edilmektedir. (The Empire Project)

BULUŞMALAR #4 | 26.05.2017, CUMA 19:30-21:30
AKSU BORA
Ayizi Kitap, Amargi Dergi, Feminist Yayıncılık Üzerine

Aksu Bora, 1963 Van doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra antropoloji doktoru ve doçenti oldu. Halen Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Amargi dergisi ve Ayizi Yayınevi’nin editörlüğünü yapıyor.

26 Mayıs Cuma akşamı Aksu Bora ile Ayizi Kitap macerasını, feminist yayıncılığı, Amargi'yi kouşacağız. Ayrıca yayınevinin kitapları da söyleşi esnasında Ka Atölye’den edinilebilecek.

Etkinlik ücretsiz ve herkese açık.