Ka Atölye

Etkinlikler >

BULUŞMALAR

HER
FIRSATTA

Cuma 
19.30-21.30
Ücretsiz
Herkese Açık

BU SEZON::

//Kış
   > 08 Aralık 2018 :: Latife Tekin
Sürüklenme & Manves City


   18 Ocak 2019 :: Orhan Cem Çetin
Bedava Gergedan & TutKeep

  08 Şubat 2019 :: Melike Koçak // Fabrika Zin
Yerel Fotoğraf Kültürü İnşası

//Bahar 
 22 Mart 2019 :: Emin Altan
Chaosmos

Kitapları ve yaratıcılarını
izleyicileriyle buluşturmak için
başlattığımız Buluşmalar etkinliğinde
kitapların hikayelerini, yaratıcılarının deneyimlerini dinlemeyi,
ufuk açıcı sohbetlerde bir araya gelmeyi istiyoruz.
Hem bu kitapların daha çok izleyici ile buluşmasını sağlayabilmek, hem de izleyicilerin kitapların yaratıcılarıyla birebir etkileşim kurabilmeleri bu etkinliğin en güçlü motivasyonu.

Bize katılın, yaratıcılarla tanışın ve imzalı kopyalar edinin.Mart
 ayında Buluşmalar'ın konuğu Emin Altan.
Cevahir Buğu moderatörlüğünde Emin Altan ile felaketler, ekonomik buhranlar ve savaşlarla boşalan kentleri gözler önüne seren kitabı Chaosmos'u konuşacağız.

 

 

Daha Önce Kimlerle Buluştuk::

#6  >  1 Haziran 2017 - Erdem Varol, Free Fall
#5  >  13 Ekim 2017 - Cemil Batur Gökçeer, Düğüm
#4  >  26 Mayıs 2017 - Aksu Bora,
Ayizi Kitap, Amargi Dergi, Feminist Yayıncılık Üzerine
#3  >  10 Haziran 2016Gözde Mimiko Türkkan
#2  >  13 Mayıs 2016Silva Bingaz, Japan Coast
#1  >  23 Ekim 2015Tekin Ertuğ,
Fotoğraf Ustaları (Anılar ve Söyleşiler)

Emin Altan

Chaosmos ::

‘Chaosmos’ Emin Altan’ın Norgunk Yayıncılık tarafından Bülent Erkmen’in kurgu ve tasarımıyla yayınlanan kitabı. Endüstri devrimi sonrası bunalımın ve nihayetinde çöküşün izlerine odaklanmış proje belgesel olmaktan uzak, öznel algı ve kişisel gözlemlere dayanarak yaratılmış bir distopya ile yüzleşmeye davet ediyor izleyiciyi.

2012 – 2017 yılları arasında 25 ülkede çekilen fotoğraflar ile Kazakistan’da uygulanan tarım politikaları sonucu çölleşmiş Aral Gölü’nden ABD’deki otomotiv sektörünün rekabetçi dünya piyasalarına direnemeyişi sonucu bir hayalet kente dönüşmüş Detroit’e, İngiltere’de, Wales’de, sektörün gözden düşmesi sonucu terk edilmiş slate madenlerinin otomobil mezarlığına dönüştüğü diyarlara, Japonya’da yine küresel rekabete yenilerek terk edilmiş Iwate kömür madenlerine, Ukrayna’da, Chernobyl’de ve Japonya’da, Fukushima’da gerçekleşen nükleer felaketlerin izlerine, bir zamanlar sömürge olan Namibia’da terk edilmiş Kollmanskop elmas madenlerine, Balkanlarda, eski Yugoslavya’da soğuk savaşın bu güne kalan izlerine, Kuzey İtalya’da terk edilmiş akıl hastanelerine ve daha pek çok alanda insan izlerine dokunuyor ‘Chaosmos’.

Sınır tanımaksızın doğa ve ‘Öteki’ üzerinde egemen olma tutkusunun, emeğine yabancılaşan insanın parçası olduğu doğa ile birlikte kendisine de yabancılaştığı ve nihayetinde kendi türünü yok ettiği bir süreçten geriye kalanı arayan bir kitap ‘Chaosmos’.

Emin Altan ::

Emin Altan 1962’de Çanakkale’de doğdu. Kariyerine gemi mühendisi olarak başlamış ancak, radikal bir kararla yirmi beş yıllık kariyerini sonlandırarak beş senelik bir yolculuğa çıkmış ve bu süreçte çöken uygarlıkların kalıntıları arasında çocukluğunun izlerini aradığı görsel bir hikaye yazmaya başlamıştır. 90’lı yıllardan beri fotoğrafla ilgilenen ve projeler üreten Altan, İFSAK ve Fotoğraf Vakfı bünyesinde Türkiyeli fotoğrafçıların uluslararası fotoğraf çevreleri ile buluşmasına katkıda bulunmayı hedeflemiş ve uluslararası fotoğraf festivalleri düzenleme kurullarında görev almıştır. Aynı zamanda “daha iyi fotoğraf çekmeyi öğrenmek” hayalleri ile Anders Petersen’in atölyelerine katılmış; “Hayat Bilgisi” konulu atölyeden sekiz yıl kadar sonra profesyonel çekimlere başlamıştır. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.