Ka Atölye

Bak Sana Ne Getirdim #14 | Karton Kitap
25 Kasım 2016 Cuma 19:30

Karton Kitap Ka Atölye kitaplığı için seçtiği kitapları getiriyor! Sunulan kitaplar ise ziyaretçilerin kullanımına açık kitaplığımızdaki yerini alıyor. Karton Kitap (KK), Umut Altıntaş ve N. Toros Mutlu tarafından kurulan, bağımsız bir fotokitap inisiyatifi. Sanatçıları işbirliğine davet eder ve ortak üretim süreci dahilinde onların belirli çalışmalarını kitap formunda yeniden yorumlayan işler üretiyor. Her kitap, sanatçının orijinal eserinden yola çıkılarak üretilmiş yeni bir iş haline geliyor ve KK ile içeriği sağlayan sanatçı kitabın ortak müellifi oluyor.

Karton Kitap ile ilgili ayrıntılılar için: http://cargocollective.com/kartonkitap

Bak Sana Ne Getirdim etkinliği fotoğraf kitaplarını (photobook) merkezine alan bir etkinlik olarak 2013 yılından bu yana devam ediyor. Etkinlik kapsamında yurt içinden ve yurt dışından yayıncıları, sanatçıları, editörleri, eleştirmenleri, tasarımcıları, yani işin mutfağında çalışan insanları Ka Atölye'ye davet ederek fotoğraf kitaplarına farklı perspektiflerden bakabilmeyi ve fotoğraf üretimindeki yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlıyoruz.
     

Etkinlik, her ay başka bir fotoğrafçı, yayıncı ya da eleştirmenin Ka Atölye kitaplığı için derlediği fotoğraf kitaplarını izleyicilere sunmasından oluşuyor. Bu sayede atölyedeki kitaplık farklı bakış açılarıyla seçilmiş kitaplarla genişliyor ve çeşitleniyor. Sunulan kitaplar ise ziyaretçilerin kullanımına açık kitaplığımızdaki yerini alıyor. Bu birikimi herkesle paylaşıyor olmanın Ankara’da ve hatta Türkiye’de önemli bir açığı kapatacağını düşünüyoruz. Kitapların, bu üretim sürecinin bir parçası olan insanlar tarafından izleyicilere anlatılıyor olmasını önemli ve gerekli görüyoruz.

>>>
Bak Sana Ne Getirdim #15
29 Eylül 2017, Cuma 19:30
Zeynep Kayan, Özgür Atlagan, Sinem Dişli, Ege Kanar

 • 1
 • 2

  Cinsellik Muamması, Cüneyt Çakırlar&Serkan Delice
  Metis, 2012

 • 3

  Demir Yollarımız
  Demiryol Dergisi Yayınlarından, 1958

 • 4

  Fotoğrafla Türkiye
  Matbuat Umum Müdürlüğü / Ankara

 • 5

  12 Eylül 1980 / Akıl Tutulması, Kadir Can
  Boyut Yayıncılık, 2011

 • 6

  Fotoğraflarla Türk Demokrasi Tarihi
  Foto Muhabirleri Derneği, 2004
   

 • 7

  Hafıza Mekanları / İstanbul, Venice, 2014
  Curated by Murat Tabanlıoğlu
  Edited by Pelin Derviş

 • 8

  İstanbul'da Mekan Mahremiyetinin İhlali ve Teşhiri: Gerilimli Bir Tarihçe ve 41 Fotoğraf, Engin Gerçek
  Engin Gerçek / Uğur Tanyeli / Akın Nalça Kitapları, 2012

 • 9

  Sayfiye, Tanıl Bora 
  İletişim, 2014

 • 10

  Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü
  Yapı Kredi Yayınları, 1980

 • 11

  Kötü Çocuk Türk, Nurdan Gürbilek
  Metis, 2001

 • 12

  Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı, Bilge Karasu
  Metis, 2001

Bak Sana Ne Getirdim #9 | Metehan Özcan
31 Ekim 2014 Cuma 19:30 

Metehan Özcan 
1975 yılında doğan Metehan Özcan 1993-1995 yıllarında St. Louis Üniversitesi’nde mimarlık önlisans eğitimi aldı. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde (2000), yüksek lisans derecesini Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programında aldı. (2012)

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (2000) ve Amerikan Hastanesi Galerisi Operation Room’da (2010) kişisel sergiler açtı. 2009 yılında Slag Gallery New York’da ve 2011 yılında Galeri Nev Ankara’da karma sergilerde yer aldı. Özcan çoğunlukla modernist mekanın varoluşunu ve temsiliyetini sorgular. Minör tarih, kimlik, cinsiyet ve tasarım kültürü gibi kavramlar üzerinden işler üretmektedir.

Bak Sana Ne Getirdim #10 | RVB BOOKS
Matthieu Charon & Rémi Faucheux | 21 Ocak 2015

Bak Sana Ne Getirdim etkinliğinin 2015 Ocak ayı konuğu Ankara Fransız Kültür Merkezi desteği ile RVB Books. Matthieu Charon ile Rémi Faucheux tarafından kurulan ve özgün fine art fotoğraf kitapları yayınlayan bağımsız bir yayınevi olan RVB Books aynı zamanda bu yayın deneyimlerine yer veren bir galeriye de sahip.

http://www.rvb-books.com/

Bak Sana Ne Getirdim #3 | Okay Karadayılar & Ali Taptık
29 Kasım 2013 Cuma 19:30

Okay Karadayılar, 1983′te, Bursa’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden 2009′da mezun oldu. Görsel editörlük ya da cismi sistemizasyon olarak tanımlayabileceği grafik tasarım pratiğini yaklaşık on senedir bağımsız olarak İstanbul’da sürdürüyor. Ayrıca kamusal mekanda küçük ölçekli müdahalelerle yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen araştırma grubu İmkanmekan ve bağımsız yayıncılar kolektifi Bandrolsüz’ün kurucu üyesi.  :: http://okaykaradayilar.com/

Sanatçı ve mimar Ali Taptık (1983, İstanbul) Eğitimini İ.T.Ü. Mimari Tasarım Doktora Progamında sürdürmektedir. Kent ve mimarinin temsili ile birey ve kent arasındaki ilişki gibi konulara odaklanan çalışmalar üretmiştir. Urban Age, London School of Economics, Liverpool Capital of Culture gibi kurumlarla da fotoğrafik belgeleme projelerinde çalışmanın yanı sıra “Kaza ve Kader” (Filigranes Editions, 2009) İstanbul’u Resmetmek – Türkiye’nin Görsellik Tarihine Giriş” ve “There are no failed experiments” (Atelier de Visu, 2012) başta olmak üzere birçok fotoğraf ve sanatçı kitabı üretmiş olan Taptık aynı zamanda bağımsız sanatçı kitapları dağıtımı için çalışan Bandrolsüz kolektifinin de kurucularındandır. :: http://www.alitaptik.com/

BSNG #8 Civan Özkanoğlu

BSNG #8 
Civan Özkanoğlu

 • 1

  BSNG #8 
  Civan Özkanoğlu

 • 2

  Nein, Onkel 
  Snapshots From Another Front 1938-1945
  Edited by Ed Jones and Timothy Prus

  Archive of Modern Conflict 2007

 • 3

  The Hidden Mother
  Linda Fregni Nagler
  MACK 2013

 • 4

  Foto Galatasaray Studio Practice by Maryam Şahinyan
  Tayfun Serttaş 
  ARAS 2011

 • 5

  Archaeology in Reverse 
  Stephen Gill 
  Nobody in association with the Archive of Modern Conflict 2007

 • 6

  Photographs Not Taken
  A collection of photographers' essays , Edited by Will Steacy 
  Daylight 2012

Bak Sana Ne Getirdim #8 | Civan Özkanoğlu
20 Haziran 2014 Cuma 19:30 

Civan Özkanoğlu (Adana, 1983)
Fotoğraf alanında kendisini yetiştiren ve çoğunlukla bu alanda çalışmalar üreten sanatçı, eğitimini Uludağ Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi ve ardından The National Academy School of Fine Arts’ta Özgün Baskı üzerine yaptı. İşleri, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, New York’ta National Academy Museum, Brooklyn’de 440 Gallery’de, Washington D.C.’de District Fine Art Gallery’de, 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali’nde, CDA Projects, Elipsis Gallery (Editions III) ve Ankara’da Siyah Beyaz Sanat Galerisi ile Sıhhiye Katlı Otopark’ta sergilendi. Coprodeli Vakfı ile Peru’da, KAÇUV Vakfı ile de İstanbul’da atölye çalışmaları yaptı. Çalışmaları Brooklyn Magazine, ICE Magazine ve m-est.org’da yayınlandı. Sanatçı Brooklyn, New York’ta yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir. Elipsis Gallery tarafından temsil edilmektedir.

Civan Özkanoğlu’nun Galeri Elipsis’te açılan ‘Bizzat’ isimli sergisi üzerine Serdar Darendeliler’in Artful Living’de yazadığı Yavaşlamanın Getirdiği Tanıdıklık Hali başlıklı yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Bak Sana Ne Getirdim #7 | İrem Sözen & Michela Palermo
23 Mayıs 2014 Cuma 19:30

İrem Sözen 1984’te İstanbul’da doğdu. 1990’da ailesiyle Diyarbakır’a yerleşti. 1999’da yatılı fen lisesi eğitimi için Ankara’ya geldi. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne kaydoldu. 2004 yılında Jeffrey Baykal Rollins’in fotoğraf ve sanat derslerinin etkisiyle fotoğrafla ciddi olarak zaman geçirmeye başladı. 2005 yılında ilk kitabı ‘My Lies are Wishes’ı yayınladı. 2006 yılında mimari mühendislik yüksek lisans eğitimi için Milano’ya yerleşti. 2008-09 arasında İngiltere’de zaman geçirdikten sonra İstanbul’a döndü. İstanbul Fotoğraf Merkezi ve Gapo’da atölyelere katıldı. 2011 yazında Michael Ackerman ile fotoğraf atölyesine katıldı. 2012 yılında ‘Recall’ isimli kitabını yayınladı. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde doktora öğrencisi. Şu günlerde İstanbul'da Elipsis Galeri'de açılan 'Edisyonlar IV' sergisinde Recall isimli çalışmasıyla yer alan İrem'in işleri 15 Mayıs-21 Haziran 2014 tarihleri arasında görülebilir.

Michela Palermo 1980 yılında doğdu. İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitimi aldıktan sonra New York’taki International Center of Photography’de (ICP) Genel Çalışmalar programına katıldı. ICP’deyken başarı bursuna aday gösterildi ve 2008 yılının mayıs ayında Fransa’daki Arles Ulusal Fotoğraf Okulu’na misafir öğrenci olarak kabul edildi. 2009 mayısında ise Photoespaña tarafından Magnum fotoğrafçısı Martin Parr ile gerçekleşen maket kitap atölyesine seçildi ve o günden beri tüm ilgisi fotoğraf kitaplarına yöneldi. Rinko Kawauchi, Vanessa Winship & George Georgieu, Mort Andersen, Bas Vroege & Hans van der Meer, Teun van der Heijden gibi isimlerle, sanatçı kitaplarının üretim süreci üzerine pek çok farklı atölyeye katılan Michela bu süreçte, fotoğraf için kitap formunun sahip olduğu potansiyelin farkına vararak kitabı başlıbaşına bir sanat nesnesi olarak benimsemeye başladı ve kendi çalışmalarıyla da kişisel yayıncılık (self-publishing) ile ilgili pek çok etkinlikte yer aldı. Kitap tasarımını ve editörlüğünü üstlendiği ilk kitap olan Alvaro Deprit’in “Dreaming Leone” çalışması Dummy Award 2014′te ilk seçkide yer aldı ve ayrıca yakın zamanda gerçekleşen Self Publish Riga’da dikkate değer bulundu.

Bak Sana Ne Getirdim #2 | Cemil Batur Gökçeer
25 Ekim 2013 Cuma 19:30

Cemil Batur Gökçeer fotoğraf uğraşına 2004 senesinde mezun olduğu Bilkent Üniversitesinde seçmeli olarak aldığı fotoğraf ve güzel sanatlar dersleriyle başladı. 2012 senesinde Türk Kültür Kurumunun desteğiyle Reflexions Masterclass’a ve ardından World Press Photo’nun düzenlediği Joop Swart Masterclass’a katılmaya hak kazandı. İlk kişisel sergisi “Düğüm”ü kurucuları arasında yer aldığı Torun’da gerçekleştirdi. Çalışmalarını yaşadığı şehir olan Ankara’da devam ettiren Batur, ikinci kişisel sergisini önümüzdeki Mayıs ayında İstanbul’da, temsil edilmekte olduğu The Empire Project Galeri’de gerçekleştirecek. Çalışmalarını merak edenler İstanbul Modern’de devam etmekte olan “Yakın Menzil” karma sergisinde ya da www.cemilbaturgokceer.com adresini ziyaret ederek görebilirler.

Bak Sana Ne Getirdim # 6 | Markus Schaden & Frederic Lezmi ve Dieter Neubert
19 Mart 2014 Çarşamba 19:00

Markus Schaden (b. 1965): 1995 yılında fotoğraf üzerine yoğunlaşan Schaden Verlag’ın, 1998 yılında ise Köln'deki ilk fotoğraf kitapevleri arasında yer alan Schaden.com’un kurucusu Markus Schaden, kitabevini 1999 online bir platform haline getirdi. 100′den fazla kitap yayınlayan yayınevi; birçok uluslarası fuar ve festivale katılırken, kendi bünyesinde 250′yi aşkın etkinlik gerçekleştirdi. Photobook Festival Kassel bünyesinde gerçekleşen “Dummy Award” ve “Blurb PhotoBook Award” jurisinin bir parçası olan Schaden, 2002 yılından bu yana Agnes Sire (HCB Foundation Paris) ile birlikte Arles Photography Book Prize’ın sorumluluğunu yürütmekte. Schaden 2009 senesinden bu yana “Acedemy of Media Arts Cologne”da ders vermekte. Şu sıralar “University of Applied Science in Dortmund” geçiçi eğitmenlik görevini devam ettirirken bir yandan “Litchblick School in Cologne” ders vermekte.

Frederic Lezmi (b. 1978) Wolfgang Zulborn’un asistanı olarak Galery Litchblick’te çalışan Frederic Lezmi, 2001-2009 seneleri arasında Essen, Folkwand Hochschule’de belgesel fotoğrafa yoğunlaşmış görsel iletişim eğitimi aldı. 2004′ten bu yana Ortadoğu’yu konu alan başlıklar üzerine yoğunlaşmakta. 2006′dan bu yana Markus Schaden’in asistanı olarak görev alan Frederic birçok kitap ve sergi projesinin sorumluluğunu yürüttü. Mezuniyet Projesi olan “Beyond Borders” projesi “BFF Promotion Award” ve “Reinhart-Wolf Prize” ödüllerini almaya hak kazandı. White Press tarafından basılan aynı çalışması Garry Badger tarafından” Deutche Borse Photography Prize” ve Kassel’de gerçekleşen “Photography Book Award” a aday gösterildi. 2010 senesinden bu yana Alman fotoğraf ajansı “laif” te yer alan sanatçı İstanbul’da yaşamakta ve çalışmakta.

Dieter Neubert studied visual communication, is a founding member of the Kasseler Fotoforum, initiator of the Kassel Photobook Award, and one of the initiators of the Fotobookfestival / International Photobookfestival Kassel.

 

Bak Sana Ne Getirdim # 5 | Tevfik Çağrı Dural & Şener Soysal
24 Ocak 2014 Cuma 19:30

Orta Format  çağdaş fotoğrafa dair röportajların, yazıların ve projelerin paylaşıldığı bir e-dergidir. Editörleri Tevfik Çağrı Dural ve Şener Soysal’dır. Bağımsızdır. Kar amacı gütmez. Kolektif bir çabanın ürünü olarak ortaya çıkar. Orta Format’ın içeriği, editörlerinin kendi üretim pratiklerinin temeli olan fotoğraf-sanat bağlamında araştırmalarının ekseninde şekillenir. Dergi, araştırmalara ve katılıma açıktır. Bilindik internet uygulamalarının aksine saf bir arayüzde, kolay ve anlaşılır olmayı amaçlar.

Orta Format, gündelik iş/güç koşturmacası içinde zaman zaman güncellenmektedir.

Bak Sana Ne Getirdim #4 | Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO)
20 Aralık 2013 Cuma 19:30

GAPO (Geniş Açı Proje Ofisi)1997-2006 arasında Geniş Açı Fotoğraf Dergisi’ni özveriyle çıkaran ve orada edindikleri deneyimlerle kültürel projelere devam etmeyi hedefleyen Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler tarafından 2007 yılında kuruldu.

Kuruluşundaki temel amaç fotoğrafla ilgili sergi/projeksiyon gibi etkinlikler düzenleyecek, fotoğraf eğitimi verecek, bir arşivi ve kütüphaneyi barındıracak ve en önemlisi Türkiye’de çağdaş fotoğraf alanında bir danışma merkezi olarak faaliyet gösterecek istikrarlı bir organizasyon yaratmak olan GAPO, kuruluşundan bu yana fotoğrafçıları teşvik edecek bir dizi çalışma yürütüyor. Bu kapsamda Türkiye’den fotoğrafçıların ulusal ve uluslararası alanda bilinirliklerini artırmak için sergiler düzenliyor, yayımcılık yapıyor, uluslararası yayınlar ve web siteleri ile editoryal işbirlikleri gerçekleştiriyor ve fotoğrafçılarla yakın çalışarak ürettikleri işleriyle sergiler, projeksiyonlar düzenliyor. Diğer yandan yurtdışındaki sanat kurumlarına, festivallere, organizasyonlara önerilerde bulunarak, onları Türkiye’den fotoğrafçıların çalışmalarıyla buluşturuyor. Ayrıca fotoğrafçılara kitaplar, sergiler ve diğer projeler için portfolyaları için destekte bulunurken, burs ve misafir sanatçı programlarına başvurularında da yardımcı oluyor.

Bu çalışmalardan biri olan Genç Soluklar Projesi 2001 yılından bu yana birçok genç fotoğrafçının kendi portfolyolarını sunmalarına ve gezici sergiler ile pek çok ülkede fotoğraflarını paylaşmalarına olanak tanımakta.

Bak Sana Ne Getirdim #1 | Salvatore Vitale
13 Ekim 2013 Cumartesi 17:00

Salvatore Vitale is a Sicilian born independent photographer based between Lugano and Zürich, Switzerland. His work focuses on the research between the figure of human being and the space around, going through the relationship between man’s identity and the influence he has on the construction of the space around him and vice versa. He’s mainly working for the City of Lugano and his work is published in several international publications.

He grew up in Palermo and until he moved to Lugano for his studies in Communication Sciences. During that period he developed his interest in photography graduating with a thesis about the art in child photography between 3 and 7 years old. In 2009 he has been nominated influential artist by Polapremium. In 2010 he moved to Los Angeles for a period of time to work on different projects and editorial works. In 2011 he has been nominated for the Reflexions Masterclass, an international seminar for the teaching of contemporary photography which has hosted some of the finest young authors from the world over conducted by Giorgia Fiorio and Gabriel Bauret. In 2012 he has been awarded with WGF Prize by Giorgia Fiorio.

Selected publications and features:

NME, ANSA.it, DUST, WU Magazine, Zwölf, CdT, SYN, YET magazine, RockIT, LaC, City of Lugano, Vogue Italia, VICE, Plateform, Swiss Photo Collection, NYT (assistent), Bentrovato, Glacier, FILTER, KALTBLUT

Salvatore Vitale'nin getirdiği kitaplar hakkında söylediklerini okumak için...

Etkinlikler >

BAK SANA NE GETİRDİM
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Bak Sana Ne Getirdim #13 | Ata Kam
28 Ekim 2016 Cuma 19:30
     

Ekim ayında kitaplığa Ata Kam'ın seçtiği kitaplar eklenecek. Ata Kam, kendi tecrübelerinden yola çıkarak fotoğraf kitapları üzerine konuşacak ve Ka Atölye kitaplığı için seçtiği kitapları katılımcıların izlenimine sunacak. // http://kam.today/

Ata Kam (1983, Ankara), İstanbul’da yaşıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarım bölümünden mezun oldu. Daha sonra eğitimine New York’ta Parsons The New School ve International Center of Photography’de (ICP) devam etti. Çalışmalarında analog fotoğrafın ve deneysel baskı/kitap yapımının zengin ihtimallerine bağlı kalmayı tercih eden Ata Kam, bu gelenekleri hem amaçsal hem de araçsal olarak işlerine yansıtıyor. Bu işleri bugüne kadar çeşitli bienallerde, bağımsız mekanlarda, uluslararası fotoğraf festivallerinde sergilendi. Kendisine dokunan hikeyelerin peşindeki yolculuğuna ve üretmeye devam ediyor.

Bak Sana Ne Getirdim #12 | B-B-B Books
Klara Källström ve Thobias Fäldt | 3 Haziran 2016
     
Fotoğraf odaklı yayınlar yapan Stockholm menşeeli B-B-B-Books'un kurucuları Källström ve Fäldt, Ka Atölye'nin 'Bak Sana Ne Getirdim?’ etkinliğini SALT Ulus'a konuk eden GAPO ile ortak bir etkinlikte, kendi tecrübelerinden yola çıkarak son dönemde büyük bir patlama yaşayan fotoğraf kitabı yayıncılığı üzerine konuşacak ve yayımladıkları kitaplardan örnekleri katılımcıların izlenimine sunacak.


Portfolio Değerlendirmeleri II ve ilgili etkinlikler İsveç Elçiliği ve İsveç Konsolosluğu tarafından desteklenmektedir.

Bak Sana Ne Getirdim #11 | BöhmKobayashi
Katja Stuke & Oliver Sieber | 21 Şubat 2015


Bak Sana Ne Getirdim etkinliğinin 2015 Şubat ayı konuğu Ankara Alman Kültür Merkezi ve ENNE desteği ile Böhm/Kobayashi. 

Böhm/Kobayashi, her ikisi de fotoğrafçı olan Katja Stuke and Oliver Sieber tarafından kurulan Almanya merkezli bir yayınevi. Bu isim altında, fotoğraf alanında yürüttükleri projelerde kimi zaman fotoğrafçı, sanatçı, kimi zaman küratör, sergi organizatörü, tasarımcı ve sanatçı kitabı editörü olarak geniş bir yelpazede işlerini yürütüyorlar. Sanatçı ya da sanat kolaylaştırıcıları olarak yaptıkları işler ve yürüttükleri çalışmalarla uzun süredir fotoğraf kültürüne yön vermekte olan ikili, pek çok etkinliğin yanısıra 2010'dan bu yana her yıl ANT! FOTO sergisini gerçekleştiriyor. Bu sergiye ek olarak 2013 yılında yayınladıkları ve 50'den fazla sanatçı, küratör ve yazarın fotoğraf üzerine farklı düşüncelerinin yer aldığı ANT!FOTO Manifestosu ise fotoğrafın ciddiyetle sorgulandığı ve fotoğraf üzerine pek çok düşüncenin yer bulduğu kapsamlı bir çalışma. Oliver Sieber'in kitabı Imaginary Club, 2014 Paris Photo'da Yılın Kitabı ödülüne layık görüldü.

http://boehmkobayashi.de/