Ka Atölye

Eğitim > Atölyeler > Ekranı Aç

TEMEL AYDINLIK ODA

8 HAFTA

Haftada 1 Gün
İki Ayrı Grup
Perşembe
19.00-21.30
  Haftasonu
11.00-13.30
Kontenjan 8 Kişi

1990’lı yılların başında satışa sunulan sayısal (dijital) fotoğraf makineleri gün geçtikçe pazarda kendine hiç de azımsanmayacak bir oranda yer edindi. İnternet kullanımının yaygınlaşması, kameralı cep telefonlarının üretimi, akabinde fotoğraf paylaşım siteleri ve sosyal ağların çoğalması derken fotoğraf tüketimi kontrol edilemez bir hal aldı. Çekildikten sonra bilgisayara yüklenip unutulan fotoğraflar, hard disklerin bir köşesinde fotoğraf mezarlıkları oluşturdu.

Aydınlık Oda Atölyesi’ndeki amacımız; çekim aşamasından başlayarak, fotoğraflarınızın bilgisayara aktarılması, arşivlenmesi, işlenmesi ve baskı aşamasına kadar geçen tüm süreçte kontrolün sizin elinizde olmasını sağlamak.

Atölye başlangıç tarihleri:: 
>>  22 Nisan 2019, Pazartesi (8 hafta)
>>  27 Nisan 2019, Cts & Pazar (4 hafta)1. Hafta::
Mevcut fotoğrafları kişisel kullanım ihtiyaçlarına göre sıralama, derecelendirme, filtreleme, çalışma alanları yaratma gibi arşivleme araçlarının kullanımı.

2. Hafta::
Raw formatındaki fotoğrafları geliştirirken kullanılan
araçlar ve sekmeleri tanıma. Temel değişkenler (beyaz dengesi, pozlama, kontrast, açık ve gölge tonlar, berraklık, canlılık, doygunluk) ve aralarındaki bağlantılar. Histogram okuma.
Fotoğrafı istenilen formatta ve boyutta kaydetme.

3. Hafta::
Ton eğrisinin (tone curve) parametrik ve noktasal kullanımı.
Keskinlik ve parazit (noise) oluşum nedenleri ve
kontrol edilebilme yöntemleri.

4. Hafta:: 
Ton, doygunluk ve ışıklılık değişkenlerinin sekiz renk üzerinden kontrolü. Fotoğrafı siyah beyaza çevirme yöntemleri ve renklerin gri skaladaki karşılıklarını kontrol etme. Fotoğraftaki açık ve koyu tonlara farklı tonların kontrollü bir şekilde uygulanması.

5. Hafta:: 
Kullanılan lenslerin küresel bozulma (distortion) etkisini kontrol etme. Renksel sapmaların (chromatic aberration) giderilmesi. Perspektif kontrolü.

6. Hafta:: 
Fotoğrafta sis etkisini azaltma ya da artırma ve kırpma sonrası vinyet efektlerinin kullanımı. Gerektiğinde herhangi bir fotoğrafa uygulanmak üzere oluşturulan ayarlar şablonunu hazır ayar olarak kaydetme. Tek bir fotoğrafın farklı düzenlemelerle, birden fazla şablonla, anlık görüntü olarak kaydedilmesi.

7. Hafta:: 
Ayarlama fırçası, dereceli filtre ve radyal filtre araçlarıyla fotoğrafta bölgesel düzenlemeler.

8. Hafta:: 
İmajların boyutlandırılması. Aksiyonların (action) kullanılması.

Atölye Danışmanı::
Serhat Şatır & İlker Yavuz


Atölye bedeli::
Öğrenci 400₺ + KDV // Lise ve üniversite lisans öğrencileri

Tam 500₺ + KDV

Atölye bedeli, atölye süresince 2. ve 5. haftalarda iki taksit halinde ödenebilir. 
Atölyemizde engelli bireyler için %13 kontenjan ayrılmıştır ve bedelsizdir.