Ka Atölye

Ka Atölye'de Sinemayı Okumak yeni dönemin ilk 2 haftasında Antipsikiyatri akımının sinemadaki yansımalarını seçilen filmlerle örnekleyecek. Diğer ikinci haftada ise Güney Kore sinemasından
Kim Ki-Duk'un filmlerine odaklanılıyor.
 

Kim Ki-Duk, 2004 yılına ait Boş Ev (Bin-jip) filminden.

Atölye başlangıç tarihleri::
>>  03 Ekim 2017
>>  07 Kasım 2017
>>  12 Aralık 2017
>>  16 Ocak 2018
>>  20 Şubat 2018
>>  27 Mart 2018
>>  08 Mayıs 2018
>>  12 Haziran 2018

SİNEMA ve ANTİPSİKİYATRİ / KIM KI-DUK
27 Mart - 17 Nisan, 4 hafta, Salı akşamları 19:00-22:00

Sinema ve Antipsikiyatri

Antipsikiyatri 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış bir akımdır. Temelde o zamana kadar hasta ile doktor arasında mevcut olan eşitsizliğe dikkat çeker ve psikiyatrik müdahalelerin gerekliliği ve geçerliliği hakkında sorular sorar.  Bir anlamda antipsikiyatri sorduğu sorularla, psikiyatrinin gelişmesinin önünü açmıştır da denilebilir.

Bu dönem ilk iki hafta biz de bu sorular üzerine yoğunlaşarak, 1962'de Ken Kesey'in aynı isimli romanından Milos Forman tarafından 1975 yılında sinemaya uyarlan ve başrolünde Jack Nicholson'ın oynadığı Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest), kitapları Türkçeye de çevrilmiş olan Yeni Zelandalı yazar Janet Frame'in üç biyografik eserine dayanan Masamdaki Melek (An Angel at My Table), yine bir roman uyarlaması olarak, Amerikalı yazar Susanna Kaysen'in 1993'te yayınlanan ve kendi deneyimini aktardığı, başrollerini Winona Ryder ile Angelina Jolie'nin paylaştığı, bir gencin on sekiz ay boyunca akıl hastanesinde kalışını anlatan 1999 yapımı James Mangold filmi Aklım Karıştı (Girl Interrupted), 2011 yapımı Yeni Başlangıçlar (Beginners), Amerikan sinemasından Steven Soderbergh'in Açı Reçete (Side Effects) adıyla Türkiye'de gösterilen filmi gibi örneklerle bu akımın etkilerini irdeleyeceğiz.

Kim Ki-Duk

Dönemin son iki haftası ise Güney Kore’den Kim Ki-Duk sinemasının anlatı kodları üzerinde duracağız. Boş Ev, Nefes, Yay, Acı, Ağ gibi filmlerin ortak noktaları, temaları, somuttan soyuta zaman kavramının kullanımı, metafiziğin alanı, iktidarın zavallılığı gibi...

Milos Forman'ın 1975 tarihli Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest) filminden. 

Eğitim > Atölyeler > Düşün Taşın

YALÇIN SAVURAN İLE SİNEMAYI OKUMAK

4 HAFTA

Haftada Bir Gün
Üç Bölüm
Tek Grup
Salı
19.00-22.00
Kontenjan 35 Kişi


Christian Metz “Bir filmi açıklamak zordur, çünkü onu anlamak kolaydır,” der. Sinemanın bir dil olduğunu düşünür ve kabul ederiz. Ama bu dilin bir sistemi olduğunu kabul edemeyiz. Şayet bir sistemi ve bu sistemi çözecek bir kodu olsaydı, tüm filmleri açıklamak son derece basitleşecek ve nasıl yönlendirildiğimizi anlamak çok daha kolay olacaktı; ama bir o kadar da sıkıcı ve yavan!

Atölye Danışmanı::
Yalçın Savuran

Yalçın SAVURAN
1961 İstanbul doğumlu. M.Ü. İdari Bilimler Fakültesi mezunu. 1975 yılından bu yana fotoğrafla ilgileniyor. İFSAK’la tanışması 1995. 2000 yılından itibaren temel ve ileri düzey fotoğraf eğitiminin yanı sıra çeşitli eğitim kurumları ve üniversitelerde Fotoğraf Tarihi ve Kültürü, Kent Kültürü, Sinema ve Renk üzerine dersler verdi. Şu ana kadar gerçekleşen 5 kişisel sergisiyle beraber fotoğrafa eğitmenlik, danışmanlık ve profesyonel reklam çekimleriyle devam etmektedir. Çeşitli dergilerde fotoğraf kuramları üzerine halen makaleleri yayınlanmaktadır.

Atölye bedeli::
Tüm katılımcılar için 200₺ + KDV