Ka Atölye

Ka Atölye'de Sinemayı Okumak yeni dönemde 4 hafta süresince farklı yönetmenlerin gözünden Küba'ya bakacak! 11 farklı yönetmenin Küba filmleriyle hem tarihsel hem de kültürel bir Küba yolculuğu için bu dönem Yalçın Savuran ile Sinmayı Okumak atölyesini kaçırmayın!

 

Atölye başlangıç tarihleri::
>>  03 Ekim 2017
>>  07 Kasım 2017
>>  12 Aralık 2017
>>  16 Ocak 2018
>>  20 Şubat 2018
>>  27 Mart 2018
>>  08 Mayıs 2018
>>  12 Haziran 2018

YÖNETMELERİN GÖZÜNDEN KÜBA
16 Ocak - 6 Şubat, 4 hafta, Salı akşamları 19:00-22:00

Mikhail Kalatozov, Juan Carlos Tabio, Jon Alpert, Oliver Stone, Satniago Alvarez, Tomás Gutiérrez Alea, Wim Wenders, Steven Soderbergh, Fernando Perez, Carol Reed, Jorgen Leth,   gibi yönetmenlerin gözünden Küba. Devrim öncesinde Küba algısı, gerçekleşen Devrim ve sonrası Küba. Belgeselden, kurmacaya, romandan, öyküye filmlerle Küba. Batista, Castro, Che. Purosundan, müziğine, Domuzlar Körfezi Çıkartması’ndan, Guantanamo’ya, ambargo dan, yardıma Küba.
    

Neden bugün Küba bu kadar cazibe merkezi? İçinde barındırdığı büyü ne? Küba’ya gidenlerin beklentilerinde oryantalist bakışın ne kadarı mevcut? Kalatozov’un Soy Cuba’sı hala geçerli mi?

Eğitim > Atölyeler > Düşün Taşın

YALÇIN SAVURAN İLE SİNEMAYI OKUMAK

4 HAFTA

Haftada Bir Gün
Üç Bölüm
Tek Grup
Salı
19.00-22.00
Kontenjan 35 Kişi


Christian Metz “Bir filmi açıklamak zordur, çünkü onu anlamak kolaydır,” der. Sinemanın bir dil olduğunu düşünür ve kabul ederiz. Ama bu dilin bir sistemi olduğunu kabul edemeyiz. Şayet bir sistemi ve bu sistemi çözecek bir kodu olsaydı, tüm filmleri açıklamak son derece basitleşecek ve nasıl yönlendirildiğimizi anlamak çok daha kolay olacaktı; ama bir o kadar da sıkıcı ve yavan!

Atölye Danışmanı::
Yalçın Savuran

Yalçın SAVURAN
1961 İstanbul doğumlu. M.Ü. İdari Bilimler Fakültesi mezunu. 1975 yılından bu yana fotoğrafla ilgileniyor. İFSAK’la tanışması 1995. 2000 yılından itibaren temel ve ileri düzey fotoğraf eğitiminin yanı sıra çeşitli eğitim kurumları ve üniversitelerde Fotoğraf Tarihi ve Kültürü, Kent Kültürü, Sinema ve Renk üzerine dersler verdi. Şu ana kadar gerçekleşen 5 kişisel sergisiyle beraber fotoğrafa eğitmenlik, danışmanlık ve profesyonel reklam çekimleriyle devam etmektedir. Çeşitli dergilerde fotoğraf kuramları üzerine halen makaleleri yayınlanmaktadır.

Atölye bedeli::
Tüm katılımcılar için 200₺ + KDV