Ka Atölye

TEMEL KARANLIK ODA ATÖLYESİ


“Yavaşlığın düzeyi anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır.Ya
vaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır.”

-Milan KUNDERA, Yavaşlık

En yakın atölye başlangıç tarihi:

- 24 Mayıs 2017 Çarşamba
(Hafta içi grubu, 6 hafta süresince Pazartesi&Çarşamba günleri 19:00-22:00)

- 27 Mayıs 2017 Cumartesi
(Hafta sonu grubu, 6 hafta süresince Cumartesi&Pazar günleri 11:00-14:00)
     

1.Hafta:: Karanlık oda ve malzemeleri ile tanışma. Kullanılacak malzemeler hakkında bilgi verme. Filmler ve filmlerin yapısal özellikleri. Film ve pozlandırma ilişkisi. Film Banyosu ve özellikleri
2.Hafta:: Film yıkama. Kağıtlar ve kağıtların yapısal özellikleri. Kağıt ve pozlandırma ilişkisi. Kağıt ve kontrastlık kontrolü. Test nasıl alınır?
3.Hafta:: Fotogram ve Solarizasyon ile temel çalışma mantığının anlatılması. Baskı uygulama
4.Hafta:: Film yıkama ve baskı uygulama. Kontak baskı nasıl yapılır?
5.Hafta:: Maskeleme, yakma ve çoklu filtre kullanımı. Film yıkama ve baskı uygulama
6.Hafta:: Film yıkama ve baskı uygulama. Değerlendirme


Atölye kontenjanı 5 kişi ile sınırlıdır.


Atölye bedeli: 
Tüm katılımcılar için KDV dahil 415 TL

Atölye süresi boyunca her katılımcının 10 adet bedelsiz film yıkama hakkı vardır. Katılımcılar atölye süresince, atölye saatleri dışında haftada bir gün randevu alarak karanlık odayı bedelsiz kullanabilir. Baskı aşamasında kullanılacak plastik tabanlı fotoğraf kağıtları için ayrıca bedel ödenmeyecektir.


Atölye bedeli, atölye süresince 2. ve 5. haftalarda iki taksit halinde ödenebilir. Atölyemizde engelli bireyler için %13 kontenjan ayrılmıştır ve bedelsizdir.

Temel Karanlık Oda Atölyesi, fotoğrafın geçirdiği evrimi merak eden ve bunu deneyimlemek isteyenlerle çıkılacak alternatif bir yolculuk. Deklanşöre bastığınız anda başlayan merak ve heyecan, fotoğraf kağıdını pozlayıp küvette geliştirmeye başladığınız ana kadar sizinle olacak. Yavaş ama yoğun. Fotoğraf kimyasının dünyasını keşfetmek, fotoğrafın tüm süreçlerine dâhil olmak ve bu süreçte kendi tercihlerini kullanmak isteyenlerle birlikte olmayı bekliyoruz.