Ka Atölye

TEK Bi' GÜN CYANOTYPE: MAVİ BASKI ATÖLYESİ

Fotoğraf tarihinin ilklerinden olan Cyanotype tekniği fotoğraf baskılarından, mimari ve teknik çizimlere kadar birçok alanda kullanılmıştır. Uygulamasının oldukça basit olması ve kendine has mavi tonlarıyla keşfedildiği 1842’den bu yana birçok fotoğrafçı ve sanatçının sık sık kullandığı bir baskı yöntemi olmuştur.

Tek bi’ gün sürecek mavi baskı atölyesinde katılımcılar uygulamalı olarak geleneksel mavi baskı tekniğini ile el yapımı baskılar üretebilecekler. Atölye kapsamında Cyanotype tekniğinin tarihini, kimyasının hazırlanmasını, uygulama için gereken malzemeleri, farklı yüzeylere uygulanmasını ve evlerde bulunan basit malzemelerle baskıları tonlamayı öğrenme fırsatı bulacaklar.

Katılımcıların kendi fotoğraflarından baskı yapabilmeleri için atölye tarihinden önce 1 adet fotoğraflarını siyah-beyaz 13x18cm büyüklükte ve 300dpi çözünürlükte info@kaatolye.com mail adresine ulaştırmaları gerekmektedir. Ayrıca katılımcıların baskılarda kullanmak için kuru yaprak, sicim, kuş tüyü, eski negatifler vb. fotogram malzemeleri getirmelerini tavsiye ediyoruz.

Katılımcılara kağıt, fırça, bir adet sayısal negatif ve baskı için gerekli olacak diğer malzemeler atölyede sağlanacak ve 2 adet 50ml Mavi Baskı solüsyonu hediye edilecektir.

Kontenjan 12 kişi ile sınırlı.

Atölye Eğitmeni: Serdar Bilici
Atölye Tarihi: 30 Nisan 2017, Pazar 14:30-19:30
Atölye bedeli: 80 TL + KDV