Ka Atölye

Serdar Bilici

2010 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemlerinden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Medya ve Görsel Tasarım Programında yükseklisansını tamamladı. Uygulamalı tez konusunu 19. yüzyıl fotoğraf tekniklerinin, 21. yüzyılda sayısal teknolojileri ile melezlenmesi üzerine yaptı. Fotoğrafın geleceğinin geçmişinde olduğuna inanarak, alternatif fotoğraf alanında çalışmalarına devam ediyor.

Abelardo Morell

Abelardo Morell

  • 1

    Abelardo Morell

  • 2

    Joseph-Benoît Suvée - Origins of Painting

FOTOĞRAFIN Bİ' TUHAF TARİHİ

Uzaklara giden ve belki de bir daha geri dönmeyecek sevgilisinin, mum ışığında duvara düşen gölgesinin konturlarını duvara çizen Kora, plastik sanatların doğuşuna dair bir mitoloji. Işığın yarattığı gölgeyi sabitleme fikri aynı zamanda da foto grafik bir görüntü elde etme amacının ilk delili.

Karanlık bir odaya delikten süzülen ışığın yarattığı foto grafik görüntü binlerce yıldır biliniyor olmasına ve 15. yüzyılda kamera ve lenslerin çeşitli amaçlarla kullanılıyor olmasına karşın fotoğrafın keşfi 19. Yüzyıla kadar mümkün olmamıştı.

Fotoğrafın keşfine giden yolda nasıl gelişmeler oldu? Bu atölyede öncü-fotoğrafçılar ve onların başarısızlıklarından, fotoğraf uğruna ölen çıraklardan, pek bilinmeyen kahramanlarından, fotoğrafın karanlık tarafından, fotoğraftan sonra hayatımıza giren olgulardan ve fotoğrafın geçmişinde olanlardan konuşacağız.

Yeni grup başlangıç tarihi: Pazartesi, 10 Ekim 2016

Katılımcı sayısı en az 5 en fazla 12. Atölye 4 hafta süreyle, Salı akşamları gerçekleşiyor. Saat 19.00′da başlayan atölye en geç saat 22.00′da sona eriyor.

1. Hafta

// Camera obscura ve Foto-grafik kayıt ihtiyacı
   - Camera obscuranın tarihteki ilk kullanımları, gölgeleri sabitleme arayışı
// Öncü-fotoğrafçılar; keşifler ve başarısızlıklar
   - Schulze, Wedgwood, Niepce, Daguerre, Tablot, Bayard, Herschel ve Vogel

2. Hafta
// Foto-grafik medyumun gelişimi
    - Metal, kağıt,cam, selüloz tabanlı malzemelerden plastiğe, yumurta akı, sığır jelatini, süt tozu gibi fotoğraf teknolojisinde kullanılan farklı malzemeler
// Farklı yüzeylerin kullanımı ve yeni kullanım alanları

3. Hafta
// Karanlık Sanatlar
    - Fotoğrafın simyası, doğaüstü fotoğraflar ve fotoğrafın inanılmaz tarafı
// Patlayan Stüdyolar
    - Bahtsız fotoğrafçıların karanlık oda ve dışarısındaki maceraları

4. Hafta
// Fotoğraf Endüstrisinin gelişimi
    - Talbot ve Calotype patenti
    - George Eastman ve Kodak Tekeli
    - Edwin H. Land ve Polaroid


Atölye bedeli::
Tüm katılımcılar için 200 TL + KDV