Ka Atölye

DOĞANIN KALEMİ: İLERİ SEVİYE ALTERNATİF BASKI TEKNİKLERİ

 

1833’te balayına gittikleri İtalya’nın Komo gölünün güzel manzarasını camera lucida yardımıyla bile çizmeyi beceremeyen çok yönlü bilim adamı Henry Fox Talbot, İngiltere’ye döndüğünde görüntüleri ışık yoluyla kaydetmenin bir yolunu aramaya koyuldu. 1834’te sofra tuzu ve gümüş kullanarak ilk foto grafik baskı yöntemini geliştirmeye başladı. Bu yöntemin yaratıcı potansiyelinin ve kendi çizimlerinden daha güzel olduğunun farkında olan Talbot ürettiği yönteme fotojenik çizimler adını verdi.
  
1839’ta fotoğrafın keşfinin dünyaya duyurulmasından sonra fotoğrafın ilk kaşiflerinden biri olan Talbot 1844’te kendi keşfettiği bu yöntem ile adına “Doğanın Kalemi” dediği ilk fotoğraf kitabını yayınladı.
   
Doğanın Kalemi atölyesinin amacı ilk foto grafik görüntü yöntemlerinden biri olan tuz-gümüş baskı tekniğini güncel araç ve malzemeler ile yeniden üretmek. El yapımı, biricik baskıları sayısal mürekkep püskürtme negatifler ve kimyasal yöntemlerin birlikteliğinde oluşturmak.
  
Ayrıca atölyede üretilen narin tuz-gümüş baskıların kalıcılığını arttırmak için bir başka soy metal olan altın ile tonlama teknikleri kullanılacaktır. Soy metal ile tonlama dışında baskı yüzeyini korumak için kullanılan geleneksel balmumu cila yöntemi de anlatılacaktır.

    
1. Hafta ::  Salt Print (Tuz-Gümüş) baskının tarihi // Kullanılacak malzemeler hakkında temel bilgiler // Fotojenik çizimler
2. Hafta :: Doğru pozlama süresinin tespiti // Tuz-gümüş baskılar için sayısal negatif oluşturma
3. Hafta :: Altın toner formülleri ve hazırlanması // Tonlama
4. Hafta :: Balmumu cila hazırlanması

Doğanın Kalemi atölyesi, 4 hafta süreyle Cumartesi-Pazar günleri (haftada 2 gün) 14:30-19:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.
   
Atölye kontenjanı 5 kişi ile sınırlıdır.

Atölye katılımcılarına;

- Tuz – Jelatin karışımı
- 100ml %15 Gümüş nitrat karışımı
- 30ml. %50 Sitrik Asit, 30ml Gliserin
- 1 gr Altın Klorür ve toner için gerekli diğer malzemeler
- Fixer vb. kimyasal gereksinimler ortak kullanım için hazırlanacaktır.

  
Atölye bedeli: 600 TL
     
Atölye katılımcılarına verilecek malzemelerin tedarik edilebilmesi için kayıt sırasında 250 TL tutarındaki ön ödemenin yapılması gerekmektedir. Atölye bedelinin kalanı, atölye süresince iki taksit halinde ödenebilir.

 

 

Atölye Danışmanı: Serdar BİLİCİ

2010 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemlerinden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Medya ve Görsel Tasarım Programında yükseklisansını tamamladı. Uygulamalı tez konusunu 19. yüzyıl fotoğraf tekniklerinin, 21. yüzyılda sayısal teknolojileri ile melezlenmesi üzerine yaptı. Fotoğrafın geleceğinin geçmişinde olduğuna inanarak, alternatif fotoğraf alanında çalışmalarına devam ediyor.