Ka Atölye

ALİ SALTAN ile ANLATMANIN BAŞKA İHTİMALLERİ

Anlatmanın imkanlarını soruşturan ve atölye katılımcılarıyla birlikte üretim pratiğini teorik olarak irdeleyen Anlatmanın Başka İhtimalleri, belgesel fotoğrafa farklı açılardan yaklaşmayı deniyor.

6 + 4 hafta sürecek olan Anlatmanın Başka İhtimalleri her hafta belgesel fotoğraf bağlamında farklı metinler ve görme biçimleri üzerine tartışırken bir belgesel fotoğraf projesinin ortaya çıkarılış sürecini ele alacak.

Bu süreç içerisinde katılımcılar kendi üretecekleri belgesel fotoğraf projelerini paylaşma, değerlendirme ve tartışma imkanı bulacaklar. 10 hafta sürecek atölyenin ilk 6 haftası tartışma, üretme üzerine ve sonraki 4 haftası ise üretme, paylaşma, tartışma; kitap ve sunum oluşturma üzerinedir.

Atölye bitiminde katılımcıların belgesel fotoğraf projelerini içeren bir kitap çalışması ve sunum akşamı öngörülmektedir.


Atölye kontenjanı minimum 6 maksimum 10 kişi.

Atölye başlangıç tarihi:
Perşembe, 20 Nisan 2017

10 hafta süreyle haftada 1 gün, Perşembe akşamları, 19:00-21:30


Atölye bedeli:
Tam 500 tl + kdv

Öğrenci 300 tl + kdv / Lise ve üniversite lisans öğrencileri

 

© Ali Saltan

© Ali Saltan

© Ali Saltan

Ali Saltan

2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden; 2010 yılında Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Kocaeli Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri’nde doktara öğrencisidir. 2005 yılından bu güne belgesel fotoğraf ve fotoröportaj alanında fotoğraf çalışmaları üretmekte, eğitimler vermekte ve fotoğraf üzerine yazmaktadır. Geri Dönüşümün Görünmeyen Yüzleri: Sokak Toplayıcıları, Novemedli Kadın Direnişçiler, Çadırkent Ankara: Tekel İşçileri, Bordertrip (Ruben Mangasaryan ile birlikte Ermenistan-Türkiye Sınırı), Merhabarev/Kars-Gümrü (Fotoroportaj.org-Patker Photo işbirliği ile), Van’ın Mültecileri, Nehrin Öteki Yakası, İstanbul’un Artığı (artık işler kolektifi ile fotoğraf ve video enstalasyonu) çalışmalarından bazılarıdır.


Nehrin Öteki Yakası: O kadar yakın ama bir o kadar uzak
 Arpaçay/Ahuryan ve Araks/Aras nehrinin kıyısında karşılıklı olarak kurulu olan Bagaran (Ermenistan) ve Halıkışlak (Türkiye) köylerinde yaşayan insanların sınır deneyimi üzerine eğilirken; fiziksel ve kültürel olarak “karşı tarafın” o kadar yakın ve bir o kadar uzak oluşunu konu edinmektedir. Çalışma; karşılıklı olarak sesler üzerinden bir ilişkinin kurulduğu fakat bu seslere ait ezberletilmiş görüntülerin asıllarının belirsiz kaldığı bir ortamda nehrin öteki yakasını görünür kılmaya yönelmektedir. Diğer taraftan gündelik yaşam pratikleriyle, mitlerle beslenen; korku ve tekinsizlikle pekişen merak kavramının içeriği çalışmanın konusu- kapsamı içinde yer almaktadır. Bu çalışma; bir anlamda iki köy üzerinden Türkiye ve Ermenistan toplumlarının korkularıyla, tarihiyle yüzleşebilmenin ve birbirini anlayabilmenin alanı; ortak bir dil geliştirebilme arayışlarına yönelik bir katkı çabasıdır. İki yıl süren çalışmanın ürünü olan, 30 küçük boy portre ve 46 fotoğrafın olduğu proje için, sergilenen fotoğrafların yanı sıra bir kitapçık bir de sergi fotoğraflarından özel bir seçkiyi kapsayacak kitap hazırlandı. Kitap içerisinde iki köyden de alınmış 35 dakikalık ses kayıtlarının olduğu bir CD de yer alıyor. 

© Ali Saltan, Geri Dönüşümün Görünmeyen Yüzleri: Sokak Toplayıcıları serisinden.